Munka, kapitalizmus és szabadság

Work, Capitalism and Freedom

  • Dániel Martin Baranyi Doktorandusz, Eszterházy Károly Egyetem
  • Tamás Csontos Doktorandusz, Budapesti Corvinus Egyetem

Abstract

Hungarian

A fejlodesgazdasagtan.hu hasábjain az elmúlt hetekben pezsgő vita bontakozott ki a munka fogalmával és a szabadsággal kapcsolatban. A vitában részt vevő kollégák közös kiindulópontja, hogy a munka a szabadság ellentétpárjaként jelenik meg mind a közgazdaságtudományban, mind a köznapi szóhasználatban. Jelen írásunkban a szakmai párbeszéd tanulságait szeretnénk összefoglalni. A szerzők amellett foglalnak állást, hogy a szabadság nem a munkanélküliség állapota, a munka kommodifikált, kizsákmányoló fogalmán túl a munka a szabadság gyakorlásának, a személyes fejlődésnek és a társadalmi részvételnek egyik fontos formája lehet.

English

In the website of “Fejlodesgazdasagtan”, a lively debate has been unfolding in recent weeks about the concept of work and freedom. The common starting point was that work appears as the opposite of freedom in economic literature and in everyday language. In this paper, we aim to summarise the lessons learned from this discussion. We argue that freedom and work are not mutually exclusive concepts. In our view, a workless society cannot be an ideal. We point out that beyond the commodified, exploitative concept of work, it can also be interpreted as a form of personal development, practising freedom and participation in society.

Published
2022-03-09
How to Cite
Baranyi, D., & Csontos, T. (2022). Munka, kapitalizmus és szabadság. Köz-Gazdaság - Review of Economic Theory and Policy, 17(1), 191-200. Retrieved from https://retp.eu/index.php/retp/article/view/1414
Section
Articles